SERTİFİKA

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI
  • Eğitim hayatınızı yurt dışında en seçkin okullarda mı sürdürmek istiyorsunuz?
  • MBA’e alternatif programlar mı arıyorsunuz?
  • Zamanınız ve bütçeniz kısıtlı mı?
  • Daha çok pratik ve iş dünyasına yönelik eğitim mi almak istiyorsunuz?
  • GMAT skorunuz yok ve bunu dert etmek istemiyor musunuz?
  • Esnek başlangıç tarihleri olan programlar mı istiyorsunuz?
Eğer siz de bu sorulardan bir ya da birkaçını kendinize soruyorsanız, uluslar arası diploma ve sertifika programları sizin için en doğru tercihdir. Sertifika programları sayesinde özel bir alana yoğunlaşıp teorik ve pratik eğitim alabilirsiniz. Daha kısa sürede, daha az maliyetli bir bütçeyle, GMAT skoruna gerek duymadan ve esnek başlangıç tarihleriyle bu programlara başvuru yapabilirsiniz. Eğitiminiz için İşletme, Uluslararası İşletme, Pazarlama, Finans, Muhasebe, Turizm ve Otelcilik Yönetimi, Proje Yönetimi ve İnsan Kaynakları gibi popüleralanlarından birini seçebilirsiniz.

Sertifika Programları siz öğrencilerimize Amerika’nın önde gelen şirketlerinde staj yapma imkanı da sunmaktadır. Bu şekilde aldığınız eğitimi gerçek iş dünyasında ve daha ciddi bir ortamda pratiğe dökebilirsiniz. Ayrıca dokuz aylık programlara kayıt olmuşsanız program sonunda Amerika’da, yasal olarak bir yıl maaşlı çalışma iznine de sahip olabilirsiniz. Bu şekilde hem kaliteli okullarda bir yıl eğitim almış oluyorsunuz, hem de Amerika’da bir yıl iş tecrübesi edinmiş olup, çok şık bir CV ile ülkenize geri dönüyorsunuz.

Amerika’da Sertifika Programları
İngiltere’de Serifika Programları
İrlanda’da Sertifika Programları

Neden Yurtdışında Sertifika/Diploma programlarına Katılmalı?

Öncelikle yurt dışında alacağınız bir sertifika veya diploma tüm dünyaca tanınacak ve kabul görecektir. Program sonrasında sunacağı staj imkânıyla birlikte tecrübenizi kısa bir zaman diliminde ileri alana taşıyacaktır. Ayrıca akademik İngilizcenizde, iş İngilizcenizde ve genel İngilizce kullanımınızda kısa süreli fonksiyonel artış sağlayacaktır. Tüm bunarlın birleşimi ise kariyerinize hızlı bir ivme kazandıracaktır. Ayrıca uzmanlaşmak istediğiniz bu alanın pek çok farklı kültürde nasıl algılandığını, bu alanda farklı ülkelerin nasıl etki ve tepki şekilleri olduğunu, ülke prosedürlerini gözlemleyerek ve yaşayarak daha geniş açıda eğitiminizin tamamlanması imkânını verecektir.

Tüm bu faydalar ışığında aynı diğer örgün eğitim basamaklarında olduğu gibi yurt dışında üniversite, master, sertifika, diploma veya doktora programının yurt içinde alınacak bir eğitime nazaran çok daha faydalı olduğunu rahatça görebiliyoruz. Peki seçimimizi masterdan yana mı yoksa sertifikadan yana mı yapacağız?

Master ve sertifika programlarını karşılaştıracak olursak: Söz konusu iş dünyası olduğunda uluslar arası alanda kabul gören bir sertifika programı zaman zaman master diplomasından fazla rağbet görmektedir. Master programları teorik ağırlıklıdır ve öncelikli çalışmaları literatür içerikli bilimsel çalışmalardır.  Sertifika veya diploma programları ise teorik eğitimden ziyade pratik eğitime ağırlık vermektedirler. Yurtdışında alınan bir sertifika veya diploma programının en büyük avantajı üniversitede yıllar süren teorik eğitimden sonra alanında uzman yöneticiler tarafından uygulamaya yönelik pratik bilgiler almaktır. İş hayatında yıllarca yöneticilik yapmış kişilerin yaşamış olduğu tecrübeyi örnek olaylarla katılımcılarla paylaşması, şirket yönetiminde kullanılan metotların açıklanması ve yol gösterici yöntemlerin gösterilmesi katılımcıların uzun sürede edinmeyeceği tecrübeyi kısa sürece sığdıracaktır.
Bununla birlikte sertifika programları hem süre açısından çok esnektir hem de alan açısından çok zengindir. 1ile 12 ay arasında değişen çeşitli programlar yurt dışında eğitim için çok fazla vakti olmayan ve sadece alanında uzmanlaşmak isteyenler için idealdir. İngilizcesi iyi durumda olup İş hayatına başlamadan master yapmak istemeyip, çalışmayı düşündüğü alanda yurtdışında eğitim almak isteyenler için  ideal bir programdır.

Sertifika ve diploma programlarında kabul koşulları master programlarına nazaran daha esnektir. Master programlarında belli bir mezuniyet ortalamasının yanı sıra GRE, GMAT, IELTS, TOEFL tarzı sınavların skorunda yüksek olması şartı aranırken sertifika programlarının çoğunda bu şart yoktur. Sertifika programlarında ön koşul genellikle 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak ve TOEFL’dan 79(IBT) veya IELTS den 6.5 almış olmak yeterlidir. Yani Upper-intermediate seviyesindeki İngilizce genellikle yeterli olmaktadır. Ayrıca master programlarında alanınızın dışında bir alanda eğitim almak için belirli dersleri ek olarak almanız gerekirken sertifika programlarında ek ders almadan istediğiniz alanda eğitim alabilme özgürlüğünüz vardır. Bunun yanı sıra kabul koşulları ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.

Amerika da sertifika programlarının çoğu üniversitelerin extension bölümlerinde verilir. İngiltere Kanada ve Avustralya’da ise çoğu sertifika programı özel kolejlerin bünyesinde verilmektedir. Sertifika veya eğitim programlarını seçerken programın size, almış olduğunuz diğer eğitimlere, iş deneyiminize, ilgi alanlarınıza uygun olup olmadığı gibi konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden seçiminizi yaparken kulaktan dolma bilgiler veya internetin etkin kullanımı yeterli gelmeyebilir. Özellikle sertifika ve diploma programlarının alan çeşitliliğinin zengin olması mutlaka yurt dışı eğitim danışmanlarından yardım almanız gerekliliğini ortaya koyar. ACADEMIX tüm bu süreçte tüm katılımcılara eğitimin öncesinde ve sonrasında karar süresinde okul yazışmaları ve kabulünde vize alımında uçak rezervasyonu ve konaklama işlemlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.