Summer Session

Summer Session, Amerika’nın University of California Los Angeles, University of California Berkeley gibi önde gelen üniversitelerinde üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca dersler alabildikleri ve bu dersleri Türkiye’de kredi olarak saydırabildikleri bir eğitim programıdır.

Yaz tatilini her açıdan faydalı ve eğlenceli geçirmek isteyen üniversite öğrencileri için summer session eşi olmayan bir alternatiftir. Öğrenciler bu program sayesinde dünyanın her yerinden gelen öğrencilere ve en iyi profesörlerine ev sahipliği yapan iyi üniversitelerde faklı kültürden pek çok öğrenci ile birlikte istedikleri konuda eğitim alabilirler. Bu programa katılan öğrenciler benzersiz bir tecrübe yaşarlar. Farklı kültürler ile bilgi alış verişi yapma, ortak konuları tartışma ve yine pek çok ödül kazanmış başarılı akademisyenlerden eğitim alma şansına sahip olurlar.

Summer session programına katılan bir öğrenci, programda almış olduğu derslerin kredilerini öğrenim gördüğü üniversiteye transfer edebilir. Böylelikle hem bir sonraki seneye alacağı ders sayısında ve dolayısıyla yoğunluğunda azalma olur, hem de bir sonraki seneye ön hazırlık yapmış şekilde başlamış olur.

Artık Türkiye’deki üniversitelerin birçoğunun eğitim dili İngilizce olsa bile öğrenciler genellikle İngilizce konuşma ve prezantasyonunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Katılımcılar Summer Session programı süresince maksimum pratik yapma imkanı bulacağı için kısa sürede İngilizce seviyesini ileri düzeye taşıyacaktır. Bununla birlikte Summer Session programının ilk koşulu İngilizce bilgisinin belirli bir seviyenin üstünde olmasıdır. Eğer okuduğunuz üniversitede eğitim diliniz İngilizce ise bazı okullar sizden TOEFL, IELTS gibi İngilizce sınav skorları istemeyebilir. Örneğin UCLA eğitim dili İngilizce olan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerden herhangi bir İngilizce sınav skoru istememektedir. Ancak eğer eğitim diliniz İngilizce değilse okuldan okula farklılık göstermekle birlikte istenen skor genellikle TOEFL’dan 80 (IBT) veya IELTS’den 6.5 civarıdır.

Summer Session programına katılmak için üniversite öğrencisi olma şartı aranmaz. Yabancı dil bilgisi yeterli olan hemen herkes bu programdan faydalanabilir. Programın kısa süreli oluşu ve University of California Los Angeles, University of California Berkeley gibi Amerika’nın hatta dünyanın en iyi üniversitelerden eğitim alınıyor olması, bu programın iş hayatında da çok avantajlı hale gelmesine neden olur. Üniversite öğrencileri için ayrıca cazip olmasının sebebi ise alınan derslerin okuduğu okul tarafından sayılması ve kabul görmesidir.

Programın süresi 3 ile 10 hafta arasında değişmektedir. Seçilebilecek dersler ise çok çeşitlidir. ECONOMICS / MANAGEMENT / ENGINEERING / LAW / ENGLISH / INTERNATIONAL RELATIONS / DESIGN / ARTS / MUSIC / PHILOSOPHY gibi alanlardan birçok farklı ders seçmek mümkündür.

Summer Session programları içeriği yoğun olan programlardır. Öğrenciler bireysel veya grup halinde ödev hazırlar ve hazırladıkları bu ödevden final notu alırlar. Dolayısıyla ders seçimlerini çok titizlikle yapmaları gerekir. Üniversitedeki hocalarıyla iletişim halinde ve profesyonel bir destek alarak seçimlerini yapmaları en sağlıklı şekil olacaktır.

Summer Session programı kayıtları her yıl genellikle 1 Şubat’tan itibaren başlamaktadır. Summer Session programı kayıtlarınızla ilgili her türlü bilginin sağlanmasından başvurularınızın yapılmasına, kalacak yerinizin ayarlanmasından uçak biletinizin teminine kadar tüm işlemleriniz Turkey Registration Center Academix tarafından ÜCRETSİZ yapılmaktadır.

Amerika’daki Summer Session OkullarıUCLA Summer Session

UC Berkeley Summer Session

UCSD Summer Session

Avrupa’daki Summer Session Okulları

IED Summer Session

NABA Summer Session

Domus Academy Summer Session

 

Universita Cattolica Summer Session